• Szkolne muzeum

• Historia muzeum

•

Znane jest dość powszechne powiedzenie „Historia jest nauczycielką życia”. Wychodząc z takiego założenia w Szkole Podstawowej w Luchowie Dolnym urządzono swojskie szkolne „muzeum”. Ekspozycja ta znajduje się na piętrze, w holu po to, aby ślady świadomej działalności człowieka w przeszłości były dostępne dla uczniów i gości, którzy są mile widziani w szkole.

Twórczynią tego pomysłu była Dyrektor Szkoły p. Grażyna Larwa, która jest historykiem nie tylko z wykształcenia, ale i z zamiłowania. Pochłonięta pasją zachowania ginących śladów dawnej wsi wciągnęła wszystkich tj. uczniów i mieszkańców tej miejscowości.

„Poszukiwacze skarbów” przeglądali „domowe archiwum” na strychach. Ukryte skarby po swoich potomkach przekazywali do szkoły jako dar.

Szkolne „muzeum” ma: prządki – kołowrotki, cebrzyki drewniane, skrzynie, kufry, walizki, niecki, kołyski, ciężkie żelazka z duszą, garnki gliniane i żeliwne, talerze, lampy i latarki naftowe, maśniczki, sierpy, standardowe grabie, buty, tary do prania, szczotki do czyszczenia lnu, maszyny do szycia, drewnianą sochę oraz sprzęt do pielęgnacji konia.

Są to doskonałe źródła historyczne, z których uczniowie czerpią wiadomości o przeszłości wsi i regionu swoich przodków. Jest to zgodne z nadrzędnym celem programu wychowawczego, a mianowicie: kultywowanie tradycji rodzinnych i regionalnych.

Kazimiera Mendryk