22.03.2020r.
ORGANIZACJA NAUKI W DOMU – INFORMACJE
DLA RODZICÓW I UCZNIÓW
Szanowni Państwo Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Zgodnie z zaleceniem Ministra Edukacji Narodowej, przekazujemy Państwu i Wam uczniowie kilka istotnych informacji o tym, jak organizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą, a także jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci.
Aby właściwie zorganizować dziecku naukę w domu, należy:
- Zapewnić uczniowi ciszę i spokój, aby mógł w skupieniu wypełniać powierzone mu zadania (wyłączyć telewizor, radio itp.).
- Przygotować stałe miejsce do pracy, gdzie bez problemu dziecko będzie mogło rozłożyć przybory do nauki, książki i zeszyty.
- Udzielić pomocy we właściwym zaplanowaniu i zorganizowaniu dnia, uczeń może nie być w stanie sam poradzić sobie z organizacją czasu; plan pracy można oprzeć na planie lekcji z danego dnia.
- Nie rozpraszać dziecka w czasie nauki, nie rozmawiać z nim na inne tematy, nie wydawać poleceń itp.
- Robić 5 – 10 minutowe przerwy po każdych 45 minutach pracy (przewietrzyć pokój, wykonać kilka ćwiczeń itp.).
- Pomagać dziecku, ale nie wyręczać go w wykonywaniu zadania – zawsze można również zwrócić się o pomoc do nauczyciela danego przedmiotu poprzez pocztę elektroniczną lub telefon.
- Wytworzyć w domu odpowiednią atmosferę poszanowania nauki i nauczyciela.
Jak zmotywować dziecko do systematycznej nauki?
- Podkreślać znaczenie nauki w życiu każdego człowieka i systematyczności, która przynosi rezultaty w postaci braku zaległości.
- Doceniać pracę i samodzielność dziecka, dostrzegać jego osiągnięcia.
- Stosować pozytywne wzmocnienia i pochwały – konkretnie, co dziecko wykonało.
- Nie krytykować; w razie potrzeby służyć pomocą, ale nie wyręczać.
- Nie stawiać wymagań wobec dziecka ponad jego możliwości.
- Ukazywać praktyczne zastosowanie informacji zdobytych podczas nauki.
- Zachęcać do stosowania różnego rodzaju technik ułatwiających zapamiętywanie.
- Rozmawiać jak najwięcej z dziećmi, by pomóc im w zrozumieniu trudnej sytuacji i udzielić odpowiedzi na niepokojące pytania.
Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?
- Należy nauczyć dziecko weryfikować informacje, tłumacząc że nie każda znaleziona w Internecie informacja jest wiarygodna i warta zapamiętania.
- Uświadomić dzieciom, że utrzymywanie kontaktu lub umawianie się z osobą poznaną w wirtualnym świecie, wiąże się z dużym niebezpieczeństwem: nie musi ona być tym, za kogo się podaje.
- Zachęcać dziecko do rozmowy na temat jego doświadczeń w sieci.
- Poruszyć z dzieckiem kwestię ochrony własnej prywatności i uczulić młodych ludzi, aby nie podawali w sieci bez zastanowienia takich danych jak imię, nazwisko, adres czy numer telefonu.
- Czuwać nad tym, aby dziecko:
1) korzystało z oprogramowania antywirusowego;
2) otwierało wiadomości tylko od znajomych;
3) unikało klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach email;
4) chroniło swoje konta na serwisach społecznościowych;
5) stosowało trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją cyfr i liczb.
Kilka rad od waszych nauczycieli
- Jeśli masz wątpliwości, czegoś nie rozumiesz, skontaktuj się z wychowawcą lub nauczycielem przedmiotu poprzez pocztę elektroniczną lub telefon.
- Wiemy, że nie ze wszystkimi zadaniami możecie sobie poradzić, zróbcie ile możecie. Po powrocie do szkoły, niezrozumiałe treści zostaną wam wyjaśnione.
- Zdajemy sobie sprawę, że dysponujecie różnym dostępem do urządzeń mobilnych.
- Jeśli, Twoje domowe warunki (chwilowy brak komputera, Internetu, stan zdrowia) nie pozwalają Ci wykonać wskazanych zadań – możesz niektóre z nich pominąć, chociaż liczymy na Twoją odpowiedzialność.
- Twój plan dzienny możesz rozłożyć sobie zgodnie ze swoim rytmem dnia.
Kilka rad dla uczniów
Utrzymaj szkolny tryb dnia:
- Wstawaj o tej samej porze.
- Zachowaj poranną rutynę – pamiętaj o higienie i śniadaniu.
- Przed rozpoczęciem nauki wyjdź na chwilę na podwórko i pooddychaj świeżym powietrzem – to rozbudzi Twoje ciało, będzie imitowało wyjście do szkoły.
- O określonej porze zacznij pracę zadaną przez nauczycieli.
- W czasie nauki rób sobie krótkie ruchowe przerwy (w szkole wychodziliście na korytarz) rozciąganie się, wstanie z miejsca, spacer po mieszkaniu – będzie to regenerowało umysł.
- W czasie przerw unikaj oglądania youtuba, seriali, grania w gry komuterowe. To świetna okazja do ćwiczenia samodyscypliny.
- Zaplanuj sobie czas popołudniowy. Pamiętaj, że rodzice nadal będą pracować, nawet jeśli fizycznie będą w domu, nie zawsze mogą organizować Tobie wolny czas.
- Utrzymuj kontakty towarzyskie TYLKO online. Wykorzystaj po południu czas do dzielenia się ONLINE swoimi pomysłami na kreatywny czas wolny.
- Ustal z rodzicami czas po południu, w którym będziecie mogli razem się pobawić.
Dyrektor
Grażyna Larwa