Aktualności
KONKURSY!!!
DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA
Program "Junior-Edu-Żywienie" (JEŻ).
Nawyki żywieniowe wypracowane w dzieciństwie, często są kontynuowane w życiu dorosłym. Dlatego istotne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować je w sposób prozdrowotny. W tym celu Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia przygotowało program edukacji żywieniowej uczniów szkół podstawowych w klasach I-VI pt. Junior-Edu-Żywienie (JEŻ).
Pogłębiający się problem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży spowodował podjęcie działań edukacyjnych w środowisku szkolnym, obejmującym uczniów, nauczycieli i rodziców. Program będzie wspierał działania realizowane w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii.
Program będzie realizowany również przez naszą szkołę w roku szkolnym 2022/23.
SESJA EDUKACYJNA „O WOLNĄ POLSKĘ”
Dnia 09 listopada 2022r. uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w sesji edukacyjnej ze Stanisławem Płatkiem, górnikiem kopalni „Wujek” w Katowicach, uczestnikiem strajku w 1981r. Spotkanie odbyło się w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. Otworzył je Burmistrz Tarnogrodu, Pan Paweł Dec.
Bohater strajku z „Wujka” podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi przeżyciami i wspomnieniami z tamtych dni. Wśród zabitych 9 górników, był mieszkaniec Tarnogrodu – Józef Krzysztof Giza, o którym również wspominał Stanisław Płatek. Udział w tym spotkaniu był niezwykłą lekcją historii dla uczniów naszej szkoły.
WYCIECZKA KLAS IV-VI
Wycieczka do Łańcuta i Markowej W dniu 20 listopada uczniowie klas 4-6 zwiedzali Zamek w Łańcucie i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
12
#SzkołaDoHymnu NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI!!!
#SzkołaDoHymnu
11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych świąt państwowych. Zostało ono ustanowione w kwietniu 1937 dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Data ta została wybrana celowo, ponieważ właśnie tego dnia w 1918 roku zakończyła się I wojna światowa, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, aby objąć władzę w kraju.
Święto Niepodległości zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Przywrócono je dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce w 1989 roku.
W tym roku po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję “Szkoła do hymnu”. 10 listopada o godz. 11:11 uczniowie wraz z nauczycielami i Dyrekcją odśpiewali hymn państwowy. Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, które zaprosiło szkoły, przedszkola, placówki oświatowe, a także szkoły polonijne do odśpiewania “Mazurka Dąbrowskiego”. Celem akcji jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.
WYNIKI KONKURSÓW!!!
Szanowni Państwo,
publikujemy listę uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2022/2023. Do drugiego etapu konkursów przedmiotowych zostali zakwalifikowani uczestnicy etapu szkolnego z najwyższymi wynikami. Zgodnie z zasadami określonymi w § 2 ust. 8 lit. a Regulaminu konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2022/2023 do dalszego etapu zakwalifikowały się:Na liczbę 3149 uczestników etapu szkolnego w konkursie polonistycznym do etapu rejonowego zakwalifikowało się 243 uczniów, w tym nasza uczennica JULIA BABIJ.
Na liczbę 2205 uczestników etapu szkolnego w konkursie historycznym do etapu rejonowego zakwalifikowało się 226 uczniów, w tym nasza uczennica OLIWIA CICHOŃ.
Na liczbę 1801 uczestników etapu szkolnego w konkursie geograficznym do etapu rejonowego zakwalifikowało się 144 uczniów, w tym nasz uczeń KAROL KARAŚ.
GRATULUJEMY!!!
PAŹDZIERNIK W PRZEDSZKOLU...
Słoneczny październik sprzyjał zabawom przedszkolaków na świeżym powietrzu, a kiedy chmury zakryły słońce i zrobiło się chłodniej sprawność fizyczną można było rozwijać w sali gimnastycznej. Podczas spacerów podziwialiśmy piękno kolorowej jesieni, nawet jeż skusił się na wygrzewanie się w jesiennym słońcu. Sprawdzaliśmy jak silny jest wiatr i z której strony wieje. Z zebranych liści oraz klonowych skrzydlaków powstały ciekawe postaci ludzików, zwierząt i owadów. Spędziliśmy też miło czas na Rodzinnym Pikniku. Kiedy na dworze pada deszcz trzeba wziąć parasol i kalosze, ale te przedmioty mogą również posłużyć do wesołych zabaw. Jesienna pogoda sprzyja przeziębieniom, jak im zapobiegać opowiadziała Pani Doktor a także o tym, że nie trzeba bać się badań u lekarza, gdy już jesteśmy chorzy. Odwiedziła nas też Pani Pielęgniarka, która zwróciła uwagę na dbanie o higienę osobistą, dzięki niej również zadbamy o nasze zdrowie. Jesień przynosi bogactwo wtamin z warzyw i owoców, które przedszkolaki wykorzystały do zrobienia pysznej szarlotki oraz sałatki jarzynowej. Październik wypełniony był wieloma ciekawymi zajęciami, czy w listopadzie ich nie zabraknie?
68
„Szkoła pamięta”
,,Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci..."
Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję zorganizowaną przez MEiN "Szkoła Pamięta". W ramach tej akcji uczniowie z wielką chęcią i zaangażowaniem sprzątali pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej. Poprzez swoją pracę nadali mu piękny i estetyczny wygląd. Na koniec zapalili symboliczne białe i czerwone znicze. Grupa uczniów udała się także na cmentarz parafialny, gdzie w ciszy i zadumie zapalili znicze na opuszczonych grobach oraz w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej. Oprócz prac porządkowych uczniowie wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świat zadusznych. W ten sposób uczczono pamięć o tych, których nie ma już wśród nas.
3
OGŁOSZENIE!
WYCIECZKA DO KINA!
W dniu 06.10.2022 r. uczniowie klas siódmej i ósmej wraz z opiekunami wybrali się do kina na film pt. „Orlęta. Grodno 39”. Film opowiadał o życiu dzieci z Grodna podczas wybuchu II wojny światowej, a także poświęceniu każdego obywatela w ratowanie Ojczyzny. Była to niezwykła lekcja historii.
KOLEJNE URODZINY W PRZEDSZKOLU!
Naszemu kolejnemu Jubilatowi - Wojtusiowi życzyliśmy zdrowia, uśmiechu i radości na co dzień, miłych chwil w przedszkolu i spełnienia wszystkich marzeń.
DZIEŃ NAUCZYCIELA!
Dzień Edukacji Narodowej wiele osób nadal nazywa Dniem Nauczyciela - tak właśnie nazywało się święto obchodzone 14 października jeszcze do 1982 roku. W 1972 roku ustalono, że święto nauczycieli będzie odbywało się w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, a więc właśnie 14 października (dokładnie 14 października 1773 r.). Wcześniej - od 1952 roku - nauczyciele świętowali 20 listopada. Od 1982 roku święto zwane dotąd Dniem Nauczyciela zmieniło nazwę - 14 października to Dzień Edukacji Narodowej, a tego dnia świętują nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy oświaty.
„Nauczyciel” to osoba, która jest nie tylko fachowcem w swojej dziedzinie, ale także jest sprawnym pedagogiem i psychologiem, wychowawcą nie tylko swoich uczniów, ale bardzo często osobą pomocną także ich rodzicom. Jak mało kto potrafi sprostać rosnącym z roku na rok wymaganiom, zwiększającej się ilości obowiązków, rosnącym potrzebom szkoły i uczniów. Jest osobą stale dokształcającą się, powiększającą zasób swej wiedzy, szukającą ciekawych i niebanalnych rozwiązań. A przy tym wszystkim to zwykle człowiek pogodny, życzliwy i wyrozumiały”.
Wierni tradycji obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Lucyny Brzyskiej przygotowali uroczystość, która składała się z dwóch części: oficjalnej i artystycznej.
W części oficjalnej Dyrektor szkoły pani Grażyna Larwa powitała wszystkich zgromadzonych i wygłosiła słowo wstępne. Następnie przekazała życzenia z okazji tego święta. Wyróżniający się pedagodzy i pracownicy otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Tarnogród pan Paweł Dec. Przypomniał czas powołania Komisji Edukacji Narodowej następnie złożył życzenia wszystkim pracownikom oświaty i wręczył nagrodę. Serdeczności dla pedagogów popłynęły również ze strony Rady Rodziców. Nie obyło się bez kwiatów, uśmiechów i wyrazów wdzięczności.
Natomiast na część artystyczną uroczystości składały się humorystyczne scenki z życia szkoły, a także wiązanka refleksji na temat życia szkoły i zawodu nauczyciela. Dzieci pięknie wykonały swoje zadania.
Raz jeszcze Wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom i Pracownikom naszej szkoły gratulujemy sukcesów zawodowych i życzymy kolejnych! Ponadto życzymy dużo zdrowia i szczęścia osobistego!
6
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA!
Bajka o ziemniaku
Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Roślina zakwitła, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy, rozgarnął popiół, aby sprawdzić co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka potocznie zwanego kartoflem....
Święto Pieczonego Ziemniaka
W pochmurny dzień 11 października 2022 r. na placu obok siedziby Staży Pożarnej ułożony został stos drewna. Był to znak rozpoczęcia obchodów „Święta Pieczonego Ziemniaka”. W imprezie wzięła udział cała społeczność szkolna wraz znauczycielami. Spotkanie obfitowało w zabawy, zagadki i konkursy. Po doskonałej rywalizacji nadszedł czas na degustację smakowitych kiełbasek oraz ziemniaków pieczonych w ognisku, nad którymi dzielnie czuwali rodzice naszych uczniów. Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach, na których pozostawały jeszcze ślady pieczonych smakołyków zakończono obchody „Święta Pieczonego Ziemniaka”.Obchody tego święta stanowią doskonałą okazję do aktywnego spędzania czasu wolnego dzieci i rodziców w atmosferze przepełnionej humorem i dobrą zabawą. Bardzo dziękujemy Rodzicom za organizację ogniska i wspólną zabawę. Zapraszamy na kolejne święto za rok!
8
DARY JESIENI!
Jesień obdarza nas wieloma darami. Służą one naszemu zdrowiu, ale są też inspiracją do powstania niezwykłych prac, którymi mogą pochwalić się Pierwszaki.
KOLEJNE URODZINY!
Nasz kolejny Jubilat to Kubuś - przyjął od nas serdeczne życzenia, żeby każdy dzień przynosił dużo zdrowia i radości.
DZIEŃ CHŁOPAKA!
Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. W naszej szkole świętowanie Dnia Chłopaka na stale wpisało się w kalendarz imprez szkolnych. Żeńska część naszej społeczności szkolnej przygotowała dla wszystkich chłopców niespodziankę w postaci życzeń w formie śpiewanej. Wszystkim chłopakom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!
WRZESIEŃ W PRZEDSZKOLU!
Minął pierwszy miesiąc najmłodszych dzieci z oddziału przedszkolnego. Dla niektórych początki były nieco trudne, ale wystarczyło parę dni, a wszyscy już codziennie raźno maszerują do przedszkola. W przedszkolu dużo się dzieje; można wspólnie z kolegami spędzić czas na zabawie i nauce. Każdy dzień przynosi coś nowego. Największym wydarzeniem w tym miesiącu był Dzień Przedszkolaka, który upłynął na wesołej zabawie. Życzenia urodzinowe złożyliśmy pierwszemu Jubilatowi, spotkaliśmy się z policjantami, którzy utrwalili nasze wiadomości, jak bezpiecznie spędzać czas w domu, przedszkolu oraz poza nimi. Jesień obdarowuje nas swoimi skarbami, z których można przygotować np. pyszną, zdrową sałatkę owocową. Ostatni dzień września to Święto Chłopaków, więc i w przedszkolu chłopcy otrzymali prezenty i spędzili czas na wesołych zabawach. I tak minął wrzesień, co przyniesie październik? Zobaczymy.
20
KONKURS HISTORYCZNY!
Szanowni Państwo,
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie historycznym "Tu się spotyka z zachodem wschód. Rzeczpospolita otwarta, życzliwa, tolerancyjna".
Konkurs adresowany jest do uczniów klas VII – VIII szkoły podstawowej.
Szczegóły konkursu oraz Regulamin dostępny pod linkiem:Karta zgłoszenia przez rodzica, opiekuna:
Serdecznie zapraszamy! Na laureatów czekają cenne nagrody!
ROK IGNACEGO ŁUKASIEWICZA - WAŻNE WYDARZENIE!
Rok 2022 został ogłoszony rokiem im. Ignacego Łukasiewicza, a w grudniu tego roku zaplanowano otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki jego imienia.
W związku z powyższym 2 października (w niedzielę) odbędą się na eventy, które przybliżają postać Ignacego Łukasiewicza. Wówczas będzie możliwość spotkania maskotki kampanii, Pana Ignacego Łukasiewicza!
Miejsce wydarzenia: Rzeszów - Park Jedności Polonii z Macierzą
Od godz. 12:00 do 18:00 uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji np.:
- uczestniczyć w warsztatach chemicznych,
- uczestniczyć w warsztatach sitodruku,
- własnoręczne wykonać nadruk na koszulkach i torbach dostępnych na stoisku, które później można zabrać ze sobą do domu,
- odkryć historię Ignacego Łukasiewicza i skorzystać z escape roomu,
- wziąć udział w animacjach i zabawach dla najmłodszych,
- zrobić sobie zdjęcie w fotobudce – z dedykowaną ramką nawiązującą do Postaci Ignacego Łukasiewicza!
Archiwum Aktualności