• Aktualności

            • Radość czytania 2024

            • 10 maja 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie odbył się konkurs pięknego czytania zatytułowany  „Radość Czytania”.

              Celem konkursu jest promowanie aktywnego czytania , rozbudzenie zainteresowania literaturą piękną, rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym oraz promocja biblioteki i jej zbiorów. Uczestnicy byli oceniani według następujących kryteriów: technika czytania, interpretacja i dobór tekstu.

              Naszą szkołę reprezentowały: Patrycja Barcicka (kl. IV), Patrycja Hachuj (kl. IV) oraz Lena Murdzia (kl. V). Patrycja Barcicka zajęła III miejsce.

              Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki książkowe. Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy!

            • 43 Mały Konkurs Recytatorski

            • 6 maja 2024 r. w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje gminne 43. Małego Konkursu Recytatorskiego. Przystąpiło do niego 19 recytatorów ze szkół gminy Tarnogród. Naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Fus (kl. II), Emilia Maciejkowicz (kl. II), Magdalena Fus (kl. V), Paulina Cichoń (kl.VI), Martyna Janda (kl. VI), Aleksandra Ćwikła (kl. VII) oraz Amelia Mulawa (kl. VIII).

              Reprezentantkom naszej szkoły należą się wielkie gratulacje za przygotowanie się do konkursu i piękne zaprezentowanie na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury.

              Jedną z nominowanych do eliminacji powiatowych została Emilka Maciejkowicz, za recytację wiersza Marii Konopnickiej pt. „Czy to bajka, czy nie bajka”. Komisja oceniająca wyróżniła także Aleksandrę Ćwikłę za interpretację utworu Tadeusza Różewicza pt. „Ocalony”. 

              Wszyscy uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe dyplomy.

              11 maja  w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyły się powiatowe eliminacje 43. Małego Konkursu, podczas którego wystąpiła nasza uczennica Emilka Maciejkowicz. Emilce gratulujemy występu na biłgorajskiej scenie przed salą wypełnioną po brzegi uczestnikami konkursu i ich opiekunami.

            • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            • 7 maja upamiętniliśmy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja poprzez stacje zadaniowe. Uczniowie klas 4-8 podzieleni na dwie grupy wiekowe, 4-6, 7-8, pracowali w zespołach odpowiadając na pytania dotyczące wydarzeń i postaci związanych z tym świętem. Uczniowie klas 0-3 mogli wykazać się swoimi umiejętnościami manualnymi, wykonując kotyliony i kolorując strój szlachcica.

            • Udział w akcji "Sprzątamy dla Polski"

            • Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Głównym celem akcji jest troska o środowisko naturalne w swojej najbliższej okolicy. W całej Polsce akcja organizowana jest 22 kwietnia, kiedy to obchodzony jest Dzień Ziemi. W ramach tego przedsięwzięcia 26 kwietnia 2024 r. w piękny słoneczny dzień uczniowie wraz z opiekunami, zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawiczki ochronne sprzątali teren w pobliżu szkoły oraz otoczenie wokół kompleksu sportowo - rekreacyjnego. W ten sposób pokazaliśmy jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Mamy nadzieję, że nasze działania posłużą innym jako wzór do naśladowania i przyczynią się do większej dbałości o naszą Małą Ojczyznę. Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy i zachęcamy innych do wzięcia odpowiedzialności za nasze najbliższe środowisko naturalne.

            • Sukcesy w VII Powiatowym Konkursie Wiedzy Biblijnej

            • 23 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju odbył się VII Powiatowy Konkurs Wiedzy Biblijnej z Ewangelii Świętego Łukasza. Celem konkursu było poznanie Ewangelii św. Łukasza, a przez to pogłębienie wiary i właściwe kształtowanie chrześcijańskich postaw w oparciu o poznane Słowo Boże. Uczestnicy konkursu rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV - VI oraz VII - VIII. Naszą szkołę reprezentowały: Paulina Cichoń i Martyna Janda - klasa VI a także Aleksandra Ćwikła z klasy VII i Amelia Mulawa klasa VIII. Dziewczęta wykazały się bardzo dobrą znajomością treści Ewangelii i osiągnęły wysokie miejsca w konkursie Ola i Amelia zdobyły I miejsce, Martyna - II miejsce, zaś Paulina - wyróżnienie. Dziewczynki otrzymały cenne nagrody książkowe oraz dyplomy. Organizatorzy konkursu zadbali o uczestników, gdyż w czasie oczekiwania na wyniki konkursu odbyły się warsztaty biblijne prowadzone przez ks. Marcina Pudo, a także przygotowany był poczęstunek dla wszystkich dzieci. Naszym zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym konkursie w przyszłym roku.

            • Pasowanie na czytelnika uczniów kl. I

            • 19 kwietnia 2024 r. uczniowie pierwszej klasy zostali uroczyście włączeni do grona czytelników szkolnej biblioteki w Luchowie Dolnym.      

              Starsi koledzy i koleżanki z klas: IV i V przygotowali dla nich krótką część artystyczną, podczas której przekazali pierwszakom informacje, jak należy postępować, aby być wzorowym czytelnikiem. Pierwszoklasiści  zobowiązali się, że zawsze będą dbać o wypożyczane przez nich książki. Następnie zostali oni poddani egzaminowi, podczas którego musieli przekonać zebranych na uroczystości, że książki są ich przyjaciółmi. Oczywiście, egzamin zdali pomyślnie. W nagrodę p.o. dyrektor szkoły pani Agnieszka Działo uroczyście pasowała uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki. Dzieci dostały pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe.

              Nowym czytelnikom szkolnej biblioteki życzymy, by ich przygoda z książką trwała jak najdłużej, ponieważ - jak powiedziała nasza noblistka Wisława Szymborska - „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

            • Zajęcia nt. cyberbezpieczeństwa

            • Dnia 15 kwietnia odbyło się spotkanie z przedstawicielem policji p. Joanną  Pilarską. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać z sieci oraz na jakie zagrożenia mogą natrafić w internecie. Podczas spotkania obejrzeli także filmy edukacyjne na temat cyberbezpieczeństwa.

            • Spotkanie z podróżnikiem

            • Dnia 9 kwietnia w naszej szkole miała miejsce niezwykła lekcja geografii. Była to lekcja pt. "Kraina nad wielkim Nilem" przygotowana przez podróżnika Mateusza. Podczas lekcji uczniowie obejrzeli zdjęcia, filmy, pamiątki i stroje z wyprawy do Egiptu. Spotkanie było pełne energii i humoru, łączyło w sobie elementy historyczne, geograficzne, obyczajowe i kulturowe, a uczniowie mogli w nim aktywnie uczestniczyć.

            • Z wizytą w salonie kosmetycznym

            • Dziewczynki z klas IV-VIII miały okazję poznać zawód kosmetyczki i podologa. W tym celu wraz z opiekunami wybrały się do salonu kosmetycznego w Tarnogrodzie. W ten sposób mogły z bliska przyjrzeć się pracy kosmetyczki oraz poznać specyfikę tego zawodu.

            • Życzenia świąteczne

            • Z okazji Świąt Wielkiej Nocy dużo zdrowia, radości, pokoju, życzliwości, czasu spędzonego w rodzinnym gronie oraz odpoczynku od trudów codzienności życzy cała społeczność SP w Luchowie Dolnym.

            • III miejsce Amelii Mulawy

            • 27 marca 2024r. odbyły się w Tarnogrodzie eliminacje miejsko-gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas VI-VIII w składzie: Martyna Janda, Dawid Ćwikła, Agnieszka Dyjak, Oliwia Mendel, Amelia Mulawa i Alicja Sarzyńska. Miło nam poinformować, że III miejsce zajęła uczennica klasy VIII Amelia Mulawa. Uczniów do konkursu przygotowała p. Joanna Pudełko.

            • Alan Filist Wicemistrzem Powiatu Biłgorajskiego

            • W dniu 20 marca 2024r. w Szkole Podstawowej we Frampolu odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Tenisie Stołowym Indywidualnym. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych, klasa IV i młodsi oraz klasy V - Vl. Szkołę reprezentowało czterech uczniów: Alan Filist, Tymon Sereda, Dawid Ćwikła i Piotr Hachuj. Na zawody w każdej kategorii wiekowej zgłosiło się bardzo dużo uczestników. Na bardzo wysokim poziomie zagrał uczeń klasy lV Alan Filist zdobywając miejsce II. Inni chłopcy również wykazali się dobrymi wynikami i determinacją podczas gry. Doświadczenie, jakie zdobyli na pewno przełoży się na jeszcze lepsze wyniki w przyszłości. Życzymy kolejnych sukcesów. Opiekunem drużyny chłopców była p. Małgorzata Zając.

            • Wyróżnienie dla Agnieszki Dyjak

            • W dniu 18 marca 2024r. w hali sportowej ZSBiO w Biłgoraju odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Młodzieży w Tenisie Stołowym Indywidualnym. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice klasy VIl: Agnieszka Dyjak, Katarzyna Ciołek i Aleksandra Ćwikła. Rywalizacja odbyła się na bardzo wysokim poziomie. Agnieszka Dyjak po zaciętych pojedynkach zdobyła wysokie miejsce VI. Najlepsze zawodniczki, które uplasowały się na miejscach 1 - 6 otrzymały wyróżnienie w postaci pamiątkowych dyplomów. Dziewczęta do zawodów przygotowała p. Małgorzata Zając

            • Powitanie wiosny

            • 21 marca obchodziliśmy powitanie wiosny. Tego dnia królowały zielone stroje oraz ubrania w kwiaty. Był to także "dzień bez plecaka" - uczniowie przyszli z dowolnie wybraną rzeczą zamiast tornistra. Tradycyjnie też odbył się spacer po naszej miescowości z kolorową marzanną.

            • Konkurs „Piękno polskiej Ziemi wierszem malowane”

            • Zapraszamy do udziału w konkursie pt. „Piękno polskiej Ziemi wierszem malowane” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wąwolnicy i Gminną Bibliotekę w Wąwolnicy. 

              Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas IV - VIII zainteresowanych ekologią oraz sztuką.

              Konkurs realizuje zarówno cele edukacyjne jak i wychowawcze. Są to:

              1. Zachęcenie dzieci do działań podejmowanych na rzecz ochrony otaczającego ich środowiska.

              2. Wyrażanie swoich uczuć na obrazie.

              3. Ukazanie piękna planety Ziemi inspirowanego opisami w polskiej poezji, w tym poezji śpiewanej.

              4. Promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia.

              5. Promowanie czytelnictwa.

              6. Kształtowanie postawy patriotyzmu i poczucia tożsamości narodowej.

              Szczegółowe informacje dla uczestników i opiekunów są zawarte w regulaminie.

              Termin dostarczania prac upływa 10 kwietnia 2024 roku.

              Pliki do pobrania:

              Piękno_polskiej_Ziemi_wierszem_malowane_2024_REGULAMIN.pdf

              Plakat_konkursowy_Piekno_polskiej_Ziemi.24.pdf

            • Pożegnanie Pani Dyrektor

            •  „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,

              lecz przez to kim jest; nie przez to, co ma,

               lecz przez to czym dzieli się z innymi.”

              Jan Paweł II

               

              Pożegnanie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Luchowie Dolnym Pani Grażyny Larwy

              Dnia 26 lutego 2024 r. społeczność naszej szkoły podziękowała pani dyrektor Grażynie Larwie za jej trzydziestotrzyletnią pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. W uroczystości wzięli udział: burmistrz Miasta i Gminy Tarnogród pan Paweł Dec, wiceburmistrz Miasta i Gminy Tarnogród pan Tomasz Legieć, kierownik Centrum Usług Wspólnych pani Marta Pawlik, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Zamościu pani Anna Startek,  proboszcz parafii w Luchowie Górnym ksiądz Waldemar Dudziński,  ksiądz Leszek Pankowski, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Tarnogród, sołtys Luchowa Dolnego, pan Adam Pogorzelec, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice.

              Akademię rozpoczęli uczniowie przedstawianiem, w którym wyrazili  zaniepokojeni plotkami,  że „ZUS i Emerytura” chcą  im zabrać Panią Dyrektor, która jest najważniejszą osobą w szkole.

              Po części artystycznej przyszła pora na wspomnienia i refleksje. Pani Dyrektor opowiedziała o  swojej pracy zawodowej w Szkole Podstawowej w Luchowie Dolnym. Na początku uczyła katechezy, a następnie historii. Po trzech  latach pracy w tutejszej szkole objęła funkcję dyrektora, którą pełniła przez kolejne trzydzieści lat. Był to trudny czas, bo przypadł na okres  transformacji w kraju. Będąc dyrektorem, musiała zmierzyć się z ówczesną reformą i różnymi, nie zawsze łatwymi wyzwaniami. Pani Grażyna Larwa wyraziła wdzięczność za współpracę pracownikom szkoły, władzom samorządowym, księżom, rodzicom i uczniom.

              W imieniu grona pedagogicznego pani Kazimiera Mendryk w ciepłych, płynących prosto z serca słowach, podziękowała Pani Dyrektor za wspólne lata pracy, za szkołę, którą tworzyła, o którą dbała i walczyła, za wszystkie ważne, czasami trudne decyzje, ale też za wiele wspólnych radosnych chwil.

              Nie zabrakło także miłych słów i kwiatów od przedstawicieli rodziców i uczniów.

              Wyrazy uznania i podziękowania za pracę oraz życzenia udanej emerytury złożyli Pani Dyrektor: burmistrz pan Paweł Dec oraz zaproszeni goście. W imieniu pracowników Delegatury Kuratorium Oświaty  w Zamościu głos zabrała pani Anna Startek.

              Liczne podziękowania i słowa uznania skierowane do Pani Grażyny Larwy świadczą o wielkiej roli, jaką odegrała w tworzeniu historii szkoły. To dzięki jej pracy i staraniom nasza placówka została rozbudowana i wyposażona w nowoczesny sprzęt, uczniom stworzono warunki, by mogli osiągać sukcesy, a nauczyciele mogli być dumni ze swojej pracy.

              W imieniu społeczności szkolnej życzymy Pani Dyrektor błogosławieństwa Bożego, zdrowia, dobroci ludzkiej, realizacji marzeń, które odkładała na czas emerytury i więcej czasu dla siebie i rodziny.