• TELEFONY POMOCOWE!

• Poniżej mają Państwo załączone informacje o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

• SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI!

• W ramach realizacji programu rządowego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” został zorganizowany szkolny konkurs recytatorski. W związku z tym dnia 17 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnogrodzie, gdzie dzięki uprzejmości dyrektor biblioteki pani Joanny Puchacz został przeprowadzony w/w konkurs recytatorski.

Celem konkursu było miedzy innymi  rozbudzenie u uczniów wrażliwości na piękno poezji i miłości do języka ojczystego.  Wzięło w nim udział piętnastu uczniów. Recytowali oni wiersze Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry. Spośród recytatorów wyłoniono zwycięzców. Zostali nimi:

-  w pierwszej grupie (kl. IV-VI) :Magdalena Fus (I miejsce),  Paulina Cichoń (II miejsce), Anna Szmołda  i Natalia Bęczkowska (III miejsce)

- w drugiej grupie (kl. VII-VIII): Amelia Mulawa (I miejsce),  Milena Jabłońska (II miejsce),  Aleksandra Ćwikła (III miejsce).

Po ogłoszeniu werdyktu chętni uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, dzięki czemu szkolny konkurs recytatorski przerodził się w piękny poranek z poezją i muzyką.  Następnie uczniowie rozmawiali o literaturze z paniami bibliotekarkami oraz zwiedzali  bibliotekę.

Przed powrotem do szkoły nasza młodzież odwiedziła Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, by móc zobaczyć regionalne stroje ludowe, o których bardzo ciekawie opowiedziała  pani Monika Komosa.

Uczniowie w doskonałych humorach wrócili do szkoły.

• Jesienny Konkurs Recytatorski!

• Dnia 11 października 2023 roku odbyły się eliminacje gminne XXVII Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się w Tarnogrodzkim Osrodku Kultury. Uczennica naszej szkoły Emilia Maciejkowicz w pięknym stylu zajęła I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do elminacji na szczeblu powiatowym.

Nadszedł dzień 10 listopada i Biłgorajskie Centrum Kultury wypełniło się młodymi mówcami z całego powiatu. W Turnieju Powiatowym XXVII Jesiennego Konkursu Recytatorskiego udział wzięli uczniowie reprezentujący szkoły podstawowe i średnie Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego prezentowali się w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury. Emilia również wzięla udział w tym konkursie. Jesteśmy dumni z jej osiągnięć. Mamy nadzieję, że będzie reprezentować naszą szkołę w kolejnych latach.

• #SzkołaPamięta

• Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. Jej celem było uwrażliwienie dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, szczególnie tych związanych z historią lokalnej społeczności. Uczniowie w ramach zajęć wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Zorganizowana została także zbiórka zniczy, które uczniowie zapalali przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej. W ramach akcji #Szkoła Pamięta uczniowie z wielką chęcią i zaangażowaniem posprzątali opuszczone groby znajdujące się na cmentarzu parafialnym w Luchowie Górnym. Oddali także hołd żołnierzom, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Dzięki podjętym działaniom młodzi ludzie mogli wyrazić swój szacunek do życia i dokonań wszystkich tych, którzy od nas odeszli, ale pozostają w naszej pamięci.

• Sukces dziewcząt w Tenisie Stołowym na Półfinałach Województwa Lubelskiego

• W dniu 18 października 2023 r. uczennice z rocznika 2009 -2010 po eliminacjach powiatowych reprezentowały naszą szkołę w Półfinałach Wojewódzkich Mistrzostw Młodzieży w Drużynowym Tenisie Stołowym. Skład drużyny dziewcząt: Agnieszka Dyjak Katarzyna Ciołek i Oliwia Mendel. Zawody odbyły się w Zakrzewie. Po czterech meczach dziewczęta uplasowały się na miejscu lV. Dziewczęta zagrały bardzo dobrze technicznie, zdobyły dużo doświdczenia w grze. Jest to bardzo dobry wynik i liczymy na powtórzenie takiego wyniku lub zdobycie lepszego w następnym roku. Drużynę do zawodów przygotowała Małgorzata Zając.

• DZIEŃ NAUCZYCIELA W NASZEJ SZKOLE!

• Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. W związku z tym odbyła się Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zgodnie z tradycją uczniowie aktywnie włączyli się w zorganizowanie uroczystości dla wszystkich pracowników szkoły. Specjalnie z okazji ich święta oraz obchodzonego jubileuszu 250 lat od utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej w Polsce i zarazem w Europie państwowej centralnej władzy oświatowej przygotowali program artystyczny. Młodzi artyści piosenkami i słowem uświetnili ten wyjątkowy w roku szkolnym dzień, wprowadzili nas w nostalgiczny nastrój.

Po zakończonej części artystycznej serdeczne życzenia i podziękowania dla nauczycieli za podejmowany przez nich trud kształcenia i wychowywania przekazali kolejno pani dyrektor oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Swoją obecnością zaszczycili nas również Pan Burmistrz oraz jego Zastępca składając serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Za szczególne osiągnięcia w pracy zostały przyznana nagroda Burmistrza oraz nagrody Dyrektora.