Każdego roku w listopadzie, wybieramy się na cmentarz. Odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych, odmawiamy krótką modlitwę, zapalamy znicze. To także wyjątkowy czas zadumy, refleksji i pamięci o tych, którzy stracili swoje życie w obronie naszego kraju.
Kultywując polską tradycję uczniowie klasy 7 i 8 rowerami wybrali się na cmentarz parafialny w Luchowie Górnym. Celem tej inicjatywy było oddanie czci i szacunku zmarłym, złożenie hołdu poległym w czasie okupacji oraz zapalenie zniczy na grobach opuszczonych i zaniedbanych.
Wyjście ze szkoły poprzedziło przygotowanie wcześniej zebranych zniczy oraz rozmowa dotycząca bezpiecznego poruszania się rowerem po drodze publicznej.
Naszym pierwszym przystankiem był obelisk upamiętniający bohaterów poległych w czasie II wojny światowej. W tym miejscu uczniowie zapalili symboliczny znicz i chwilą ciszy oddali hołd poległym mieszkańcom Luchowa.
Przy pomniku ofiar pomordowanych w akcji wysiedleńczej dnia 29. VI. 1943 r.
zapaliliśmy znicze w dowód naszej pamięci i szacunku. Złożyliśmy im za to hołd i pochyliliśmy się z szacunkiem nad ich grobami. Zapalone znicze są dowodem naszej wdzięczności i upamiętniają ofiarę ich życia.
Są też tacy, którzy dawno już odeszli, którym nikt nie zapala znicza. Będąc na cmentarzu zatrzymywaliśmy się przy mogiłach starych, bezimiennych, o które nikt nie zadbał z różnych powodów – bo nie mógł, zapomniał, nie miał kto …
Widzieliśmy te zaniedbane groby, które ukrywają się wśród pięknie udekorowanych kwiatami i bogatych od zniczy. Nasz polski obyczaj nakazuje zapalić światełko także na grobach, których nikt już nie odwiedza. W wielkim skupieniu stawialiśmy znicze na takich mogiłach, a nasze usta szeptały cichą modlitwę.
Mamy nadzieję, że nasze działania staną się inspiracją dla innych.
Podczas pobytu na cmentarzu nie mogliśmy ominąć grobów naszych bliskich zmarłych, na których zapalaliśmy znicze. W ten sposób okazujemy pamięć i pielęgnujemy piękny zwyczaj odwiedzania grobów osób bliskich nam. Z dumą staliśmy przy grobach tych, których dzisiaj nie ma wśród nas.
Spacerując alejkami cmentarza zatrzymaliśmy się przy grobach księży proboszczów, którzy pracowali w naszej parafii. Po zapaleniu zniczy, wspólną modlitwą daliśmy wyraz naszej czci i pamięci.
Każde z tych miejsc było dla nas chwilą refleksji i zadumy. Wspominaliśmy osoby, których imiona i czyny na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Wizyta na cmentarzu była doskonałą okazją do przybliżenia uczniom historii naszej miejscowości oraz kształtowania uczuć patriotycznych. Czas spędzony na cmentarzu był też „żywą” lekcją wychowania rodzinnego, religijnego, obywatelskiego i patriotycznego, która na długo pozostanie w pamięci.
W drodze powrotnej, wykorzystując piękną słoneczną pogodę i uroki jesieni zatrzymaliśmy się w lesie na krótki odpoczynek.