• Aktualności

            • WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY "ZIMOWY PRZYJACIEL ZWIERZĄT"

            • Zima jest piękną porą roku. Śnieg otulający świat białą pierzynką wygląda bardzo malowniczo. Sprawia jednak, że zwierzęta żyjące w naturze mają problem ze znalezieniem pokarmu, a typowe dla zimy mrozy zmuszają je do szukania schronienia przed niskimi temperaturami i zimnym wiatrem. Dla większości zwierząt zima to bardzo ciężki czas, codzienna walka o przetrwanie.

              Czy możemy im pomóc?

              Oczywiście, że tak ale… czy wiemy jak zrobić to właściwie?

              Mamy nadzieję, że odpowiedzi na to pytanie udzielą dzieci, które wezmą udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym  „Zimowy przyjaciel zwierząt”.


              Zachęcamy przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych, aby w swoich pracach plastycznych pokazały, co należy zrobić aby ułatwić  zwierzętom z natury przetrwanie zimy, jak właściwie je dokarmiać i jak im pomagać.

            • Wizyta w ZSKR w Różańcu!

            • Dnia 19 grudnia 2023 r. nasi ósmoklasiści gościli w ZSKR w Różańcu. Uczestniczyli tam we wspólnym śpiewaniu pastorałek oraz wzięli udział w warsztatach zdobienia pierników w nowoczesnej pracowni gastronomicznej.
              Mieli możliwość przyglądać się produkcji oleju w szkolnej tłoczni. Ogromne zainteresowanie wzbudził wśród uczniów park maszynowy, w którym pod okiem nauczycieli i instruktorów mogli próbować swoich sił w jeździe kombajnem zbożowym, ciągnikami oraz samochodami osobowymi. Dziękujemy Dyrekcji, nauczycielom i uczniom ZSKR w Różańcu za zaproszenie i przygotowanie niezwykle ciekawego dnia promującego ich szkołę.

            • Wizyta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju!

            • Młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej w Luchowie Dolnym z klas VI -VIII w dniu 21.11.2023r. uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju. W tym dniu uczniowie poznali szczegółowe zadania osób pracujących zawodowo w Straży Pożarnej. Jest to bardzo odpowiedzialna praca ratująca często życie ludzkie stwierdził Starszy Kapitan, który szczegółowo przedstawił pracę strażaków. Uczniowie dokładnie poznali sprzęt, przydatność w zależności od potrzeb, odpowiednie ubranie na wyjazd do zgłoszonego pożaru, wypadku lub innej związanej np. z wodą. Ogromne wrażenie zrobiły samochody strażackie, które wyjeżdżają do zgłoszonego pożaru czy wypadku. Zainteresowanie było bardzo duże, uczniowie wnikliwie słuchali i chętnie wsiadali do samochodów, przymierzali ubrania, próbowali uruchomić drobny sprzęt. Na zakończenie uczniowie podziękowali wszystkim strażakom za ich ofiarną i bardzo niebezpieczna pracę, życząc jak najmniej wypadków.

            • 1,5 % PODATKU DLA SZKOŁY W LUCHOWIE DOLNYM!!!

            • W imieniu uczniów, nauczycieli oraz Dyrekcji Szkoły zwracamy się do Państwa z serdeczną prośbą o  przekazanie 1,5% podatku na rzecz naszej szkoły.

                       W ramach współpracy z Fundacją Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej zawarliśmy porozumienie, którego celem jest umożliwienie przekazania 1,5 % podatku dla wsparcia Szkoły Podstawowej w Luchowie Dolnym.

                  Wszystkie osoby zainteresowane wsparciem akcji 1,5 % dla Szkoły Podstawowej w Luchowie Dolnym prosimy po wpisaniu KRS 0000082324 wpisywać w celu szczegółowym w zeznaniu PIT dopisek:

              „Szkoła w Luchowie Dolnym”.

              Będziemy wdzięczni za okazaną pomoc!

            • PASOWANIE NA UCZNIA!!!

            • Dnia 15 listopada 2023 r. uczniowie z klasy I z naszej szkoły mieli swoje wielkie święto czyli Pasowanie na Ucznia. Pierwszoklasiści pod czujnym okiem wychowawczyni doskonale przygotowali się do tego ważnego w tradycji szkoły wydarzenia. Były wierszyki, piosenki i tańce. Wspaniale odpowiadali na pytania swoich starszych koleżanek. Wszystkiemu przysłuchiwała się Pani Dyrektor, społeczność szkolna z klas II-IV oraz rodzice. Po krótkiej części artystycznej, odbyła się część oficjalna, w której uczniowie złożyli ślubowanie. Następnie Dyrektor szkoły pani Grażyna Larwa pasowała ich na uczniów naszej szkoły. Zgodnie z tradycją na pamiątkę uroczystości wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także drobne upominki. Po pamiątkowym zdjęciu uczniowie klasy pierwszej udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

              Uroczystość z pewnością na długo pozostanie w miłych wspomnieniach wszystkich pierwszoklasistów.

            • TELEFONY POMOCOWE!

            • Poniżej mają Państwo załączone informacje o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

              W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

              Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

            • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI!

            • W ramach realizacji programu rządowego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” został zorganizowany szkolny konkurs recytatorski. W związku z tym dnia 17 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnogrodzie, gdzie dzięki uprzejmości dyrektor biblioteki pani Joanny Puchacz został przeprowadzony w/w konkurs recytatorski.

              Celem konkursu było miedzy innymi  rozbudzenie u uczniów wrażliwości na piękno poezji i miłości do języka ojczystego.  Wzięło w nim udział piętnastu uczniów. Recytowali oni wiersze Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry. Spośród recytatorów wyłoniono zwycięzców. Zostali nimi:

              -  w pierwszej grupie (kl. IV-VI) :Magdalena Fus (I miejsce),  Paulina Cichoń (II miejsce), Anna Szmołda  i Natalia Bęczkowska (III miejsce)

              - w drugiej grupie (kl. VII-VIII): Amelia Mulawa (I miejsce),  Milena Jabłońska (II miejsce),  Aleksandra Ćwikła (III miejsce).

              Po ogłoszeniu werdyktu chętni uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, dzięki czemu szkolny konkurs recytatorski przerodził się w piękny poranek z poezją i muzyką.  Następnie uczniowie rozmawiali o literaturze z paniami bibliotekarkami oraz zwiedzali  bibliotekę.

              Przed powrotem do szkoły nasza młodzież odwiedziła Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, by móc zobaczyć regionalne stroje ludowe, o których bardzo ciekawie opowiedziała  pani Monika Komosa. 

              Uczniowie w doskonałych humorach wrócili do szkoły.

            • Jesienny Konkurs Recytatorski!

            • Dnia 11 października 2023 roku odbyły się eliminacje gminne XXVII Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się w Tarnogrodzkim Osrodku Kultury. Uczennica naszej szkoły Emilia Maciejkowicz w pięknym stylu zajęła I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do elminacji na szczeblu powiatowym.

              Nadszedł dzień 10 listopada i Biłgorajskie Centrum Kultury wypełniło się młodymi mówcami z całego powiatu. W Turnieju Powiatowym XXVII Jesiennego Konkursu Recytatorskiego udział wzięli uczniowie reprezentujący szkoły podstawowe i średnie Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego prezentowali się w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury. Emilia również wzięla udział w tym konkursie. Jesteśmy dumni z jej osiągnięć. Mamy nadzieję, że będzie reprezentować naszą szkołę w kolejnych latach.

            • #SzkołaPamięta

            • Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. Jej celem było uwrażliwienie dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, szczególnie tych związanych z historią lokalnej społeczności. Uczniowie w ramach zajęć wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Zorganizowana została także zbiórka zniczy, które uczniowie zapalali przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej. W ramach akcji #Szkoła Pamięta uczniowie z wielką chęcią i zaangażowaniem posprzątali opuszczone groby znajdujące się na cmentarzu parafialnym w Luchowie Górnym. Oddali także hołd żołnierzom, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Dzięki podjętym działaniom młodzi ludzie mogli wyrazić swój szacunek do życia i dokonań wszystkich tych, którzy od nas odeszli, ale pozostają w naszej pamięci.

            • Sukces dziewcząt w Tenisie Stołowym na Półfinałach Województwa Lubelskiego

            • W dniu 18 października 2023 r. uczennice z rocznika 2009 -2010 po eliminacjach powiatowych reprezentowały naszą szkołę w Półfinałach Wojewódzkich Mistrzostw Młodzieży w Drużynowym Tenisie Stołowym. Skład drużyny dziewcząt: Agnieszka Dyjak Katarzyna Ciołek i Oliwia Mendel. Zawody odbyły się w Zakrzewie. Po czterech meczach dziewczęta uplasowały się na miejscu lV. Dziewczęta zagrały bardzo dobrze technicznie, zdobyły dużo doświdczenia w grze. Jest to bardzo dobry wynik i liczymy na powtórzenie takiego wyniku lub zdobycie lepszego w następnym roku. Drużynę do zawodów przygotowała Małgorzata Zając.

            • DZIEŃ NAUCZYCIELA W NASZEJ SZKOLE!

            • Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. W związku z tym odbyła się Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zgodnie z tradycją uczniowie aktywnie włączyli się w zorganizowanie uroczystości dla wszystkich pracowników szkoły. Specjalnie z okazji ich święta oraz obchodzonego jubileuszu 250 lat od utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej w Polsce i zarazem w Europie państwowej centralnej władzy oświatowej przygotowali program artystyczny. Młodzi artyści piosenkami i słowem uświetnili ten wyjątkowy w roku szkolnym dzień, wprowadzili nas w nostalgiczny nastrój. 

              Po zakończonej części artystycznej serdeczne życzenia i podziękowania dla nauczycieli za podejmowany przez nich trud kształcenia i wychowywania przekazali kolejno pani dyrektor oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Swoją obecnością zaszczycili nas również Pan Burmistrz oraz jego Zastępca składając serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Za szczególne osiągnięcia w pracy zostały przyznana nagroda Burmistrza oraz nagrody Dyrektora.

            • Wyniki Konkursu Ekologicznego!

            • W dniu 26.10.2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Ekologicznym, który odbył się w I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju. Amelia Mulawa uczennica klasy 8 zdobyła II miejsce, natomiast Milena Jabłońska z klasy 8 oraz Aleksandra Ćwikła z klasy 7 zdobyły wyróżnienia. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Organizatorzy konkursu zadbali o uczestników, gdyż w czasie oczekiwania na wyniki konkursu były dodatkowe atrakcje. Uczniowie naszej szkoły mogli skorzystać z nowej pracowni biologicznej, która została niedawno uroczyście otwarta w LO im. ONZ. Amelia, Milena i Aleksandra mogły prowadzić obserwacje mikroskopowe, bliżej poznać zwierzęta z pracowni biologicznej (m.in. patyczaki), porozmawiać z uczniami LO im ONZ oraz zwiedzić szkołę.

            • Sukces Dziewcząt w Tenisie Stołowym!

            • W dniu 12 października 2023r w SP w Lipinach Dolnych odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Młodzieży w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. Po zaciętej walce drużuna naszej szkoły w składzie : Agnieszka Dyjak, Katarzyna Ciołek i Oliwia Mendel zajęła miejsce Il i awans na zawody rejonowe, które odbędą się w Zakrzewiu 18 października. Opiekunem dziewcząt była p. Małgorzata Zając Życzymy dalszych sukcesów!

            • „Myślę, więc czytam - czytam, więc myślę 2023”

            • Serdecznie zachęcamy uczniów do udziału w ogólnopolskim konkursie o lekturach „Myślę, więc czytam - czytam, więc myślę 2023” organizowanym przez młodzież z Akademii Młodzieżowej działającej w ramach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów w wieku 13-18 lat. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy o lekturach szkolnych.

              • Konkurs polega na rozwiązaniu 4 zagadek dotyczących lektur szkolnych zawartych w krótkich filmach nagranych przez młodzież z Akademii Młodzieżowej. 
              • Filmy będą publikowane na funpage’u Akademii Młodzieżowej na Facebooku oraz na kanale Telewizji Akademii Młodzieżowej na Youtube codziennie. Pierwszy z nich pojawi się 17 października 2023 r. o godz. 20.00.,
              ostatni 20 października 2023 r. o godz. 20.00.
              • Wygrywa ten, kto w najkrótszym czasie dobrze rozwiąże wszystkie zagadki filmowe.
              • Do wygrania są nagrody w postaci kart podarunkowych do wykorzystania na materiały edukacyjne w sklepach sieci Empik.

              1. nagroda o wartości 400 zł
              2. nagroda o wartości 300 zł
               3. nagroda o wartości 200 zł
              4-10. nagroda o wartości 50 zł

              Pełne informacje dostępne są na stronie internetowej konkursu:

              akademiamlodziezowa.pl/literatura/

              Do pobrania:
              1. Regulamin konkursu (zobacz)
              2. Plakat konkursu (zobacz)

            • Europejski Dzień Języków Obcych!

            • 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych.
              Z tej okazji w dniach 26-29 września obchodziliśmy w naszej szkole tydzień języków obcych. Uczniowie z klas IV -VIII przygotowywali projekty na temat wylosowanego kraju europejskiego. Efektem ich pracy są plakaty, które umieszczone zostały na szkolnym korytarzu. W swoich pracach uczniowie umieścili ciekawostki o tych krajach, zabytki, potrawy oraz słowa w języku danego kraju. Ponadto, mogli się też nauczyć słów przywitania w różnych językach oraz sprawdzić znajomość flag innych krajów.

               

            • Bieg Uliczny - 10-tka po Ziemi Biłgorajskiej!

            • Zawody dla dzieci i młodzieży odbyły się w niedzielę tj. 1 października w obiektach sportowych OSiR w Biłgoraju. Naszą szkołę po raz kolejny reprezentowała duża grupa chętnych uczniów. Skład reprezentantów: Milena Jabłońska, Aleksandra Szmołda, Patrycja Hachuj, Paulina Hachuj, Emilia Maciejkowicz, Natalia Bęczkowska, Piotr Hachuj, Michał Bęczkowski. Wszyscy biegacze zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce. Dwóch chłopców stanęło na podium. Michał Bęczkowski pobiegł na dystansie 400 metrów i zajął lll miejsce natomiast Piotr Hachuj biegł na 600 m. i zajął miejsce ll. Zawody są organizowane systematycznie już przez 35 lat i cieszą się dużym zaangażowaniem dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Opiekunem dzieci była pani Małgorzata Zając Naszym sportowcom życzymy dalszych sukcesów!!!

            • Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe!

            • Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe odbyły się w dniu 27 września 2023 r. nad zalewem w Biszczy. Szkołę Podstawową w Luchowie Dolnym reprezentowały dwie drużyny. Dziewczęta z klas 7-8 miały do pokonania dystans 6x800m , natomiast chłopcy z klas 4-6 dystans 6x600m. Dziewczęta zajęły III miejsce natomiast chłopcy miejsce V. Sztafetowe biegi przełajowe w Powiecie Biłgorajskim cieszą się dużą popularnością, o czym świadczy duża ilość drużyn biorących udział w zawodach. Drużynę dziewcząt reprezentowały uczennice: Milena Jabłońska, Emilia Jamińska, Alicja Sarzyńska, Klaudia Hałaś, Aleksandra Ćwikła, Aleksandra Szmołda, Katarzyna Ciołek. Drużynę chłopców reprezentowali uczniowie: Dawid Ćwikła, Jakub Jabłoński, Przemysław Jamiński, Piotr Hachuj, Sebastian Bodys, Bartłomiej Karczmarczyk, Szymon Karczmarczyk, Alan Filist. Opiekunem drużyn była pani Małgorzata Zając. Wszystkim sportowcom życzymy dalszych sukcesów!!!

            • Wycieczka do Stacji Terenowej Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego!

            • Dnia 28 września 2023r. uczniowie z klasy I, II i III uczestniczyli w warsztatach ornitologicznych
              w Stacji Terenowej Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Pukałach. Głównym
              celem wyjazdu było rozwijanie u dzieci wiedzy o świecie ptaków, zapoznanie z zawodem
              ornitologa oraz obserwacje przyrodnicze. Podczas spotkania uczniowie  dowiedzieli się, że
              obrączkowanie to podstawowa metoda gromadzenia  danych  o kierunkach i terminach
              ptasich wędrówek, dostarcza też informacji o długości ich życia, przywiązania do miejsc
              lęgowych, zimowisk, czy też tras wędrówki. Prowadzący warsztaty Pan Sylwester Aftyka
              zaprezentował  cały proces obrączkowania. Uczniowie mogli zobaczyć  jak ptaki są łapane,
              transportowane a następnie w jaki sposób  oceniany jest wiek, otłuszczenie, płeć oraz sposób
              pomiaru długości ogona i skrzydeł oraz mierzona masa ciała. W trakcie zajęć uczniowie
              mogli zobaczyć z bliska sowę uszatkę, dwa gatunki sikorki, kosa, kopciuszka, rudzika,
              pierwiosnka i mysikrólika. Tuż obok stacji prowadzony jest wypas koników polskich, które
              pomagają utrzymać łąki przed zarastaniem. Uczniowie zobaczyli je z bliska, pogłaskali i
              nakarmili.