• Program "Junior-Edu-Żywienie" (JEŻ).

•        Nawyki żywieniowe wypracowane w dzieciństwie, często są kontynuowane w życiu dorosłym. Dlatego istotne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować je w sposób prozdrowotny. W tym celu Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia przygotowało program edukacji żywieniowej uczniów szkół podstawowych w klasach I-VI pt. Junior-Edu-Żywienie (JEŻ).

Pogłębiający się problem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży spowodował podjęcie działań edukacyjnych w środowisku szkolnym, obejmującym uczniów, nauczycieli i rodziców. Program będzie wspierał działania realizowane w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii.

Program będzie realizowany również przez naszą szkołę w roku szkolnym 2022/23.

• SESJA EDUKACYJNA „O WOLNĄ POLSKĘ”

• Dnia 09 listopada 2022r. uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w sesji edukacyjnej ze Stanisławem Płatkiem, górnikiem kopalni „Wujek” w Katowicach, uczestnikiem strajku w 1981r. Spotkanie odbyło się w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. Otworzył je Burmistrz Tarnogrodu, Pan Paweł Dec.
              Bohater strajku z „Wujka” podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi przeżyciami i wspomnieniami z tamtych dni. Wśród zabitych 9 górników, był mieszkaniec Tarnogrodu – Józef Krzysztof Giza, o którym również wspominał Stanisław Płatek. Udział w tym spotkaniu był niezwykłą lekcją historii dla uczniów naszej szkoły.

• WYCIECZKA KLAS IV-VI

• Wycieczka do Łańcuta i Markowej W dniu 20 listopada uczniowie klas 4-6 zwiedzali Zamek w Łańcucie i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

• #SzkołaDoHymnu NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI!!!

• #SzkołaDoHymnu

11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych świąt państwowych. Zostało ono ustanowione w kwietniu 1937 dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Data ta została wybrana celowo, ponieważ właśnie tego dnia w 1918 roku zakończyła się I wojna światowa, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, aby objąć władzę w kraju.

Święto Niepodległości zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Przywrócono je dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce w 1989 roku.

W tym roku po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję “Szkoła do hymnu”. 10 listopada o godz. 11:11 uczniowie wraz z nauczycielami i Dyrekcją odśpiewali hymn państwowy. Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, które zaprosiło szkoły, przedszkola, placówki oświatowe, a także szkoły polonijne do odśpiewania “Mazurka Dąbrowskiego”. Celem akcji jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.

• WYNIKI KONKURSÓW!!!

• Szanowni Państwo,
              publikujemy listę uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2022/2023. Do drugiego etapu konkursów przedmiotowych zostali zakwalifikowani uczestnicy etapu szkolnego z najwyższymi wynikami. Zgodnie z zasadami  określonymi w § 2 ust. 8 lit. a Regulaminu konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2022/2023 do dalszego etapu zakwalifikowały się:

Na liczbę 3149 uczestników etapu szkolnego w konkursie polonistycznym do etapu rejonowego zakwalifikowało się 243 uczniów, w tym nasza uczennica JULIA BABIJ.

Na liczbę 2205 uczestników etapu szkolnego w konkursie historycznym do etapu rejonowego zakwalifikowało się 226 uczniów, w tym nasza uczennica OLIWIA CICHOŃ.

Na liczbę 1801 uczestników etapu szkolnego w konkursie geograficznym do etapu rejonowego zakwalifikowało się 144 uczniów, w tym nasz uczeń KAROL KARAŚ.

GRATULUJEMY!!!

• PAŹDZIERNIK W PRZEDSZKOLU...

• Słoneczny październik sprzyjał zabawom przedszkolaków na świeżym powietrzu, a kiedy chmury zakryły słońce i zrobiło się chłodniej sprawność fizyczną można było rozwijać w sali gimnastycznej. Podczas spacerów podziwialiśmy piękno kolorowej jesieni, nawet jeż skusił się na wygrzewanie się w jesiennym słońcu. Sprawdzaliśmy jak silny jest wiatr i z której strony wieje. Z zebranych liści oraz klonowych skrzydlaków powstały ciekawe postaci ludzików, zwierząt i owadów. Spędziliśmy też miło czas na Rodzinnym Pikniku. Kiedy na dworze pada deszcz trzeba wziąć parasol i kalosze, ale te przedmioty mogą również posłużyć do wesołych zabaw. Jesienna pogoda sprzyja przeziębieniom, jak im zapobiegać opowiadziała Pani Doktor a także o tym, że nie trzeba bać się badań u lekarza, gdy już jesteśmy chorzy. Odwiedziła nas też Pani Pielęgniarka, która zwróciła uwagę na dbanie o higienę osobistą, dzięki niej również zadbamy o nasze zdrowie. Jesień przynosi bogactwo wtamin z warzyw i owoców, które przedszkolaki wykorzystały do zrobienia pysznej szarlotki oraz sałatki jarzynowej. Październik wypełniony był wieloma ciekawymi zajęciami, czy w listopadzie ich nie zabraknie?

• „Szkoła pamięta”

• ,,Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci..."

Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję zorganizowaną przez MEiN "Szkoła Pamięta". W ramach tej akcji uczniowie z wielką chęcią i zaangażowaniem sprzątali pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej. Poprzez swoją pracę nadali mu piękny i estetyczny wygląd. Na koniec zapalili symboliczne białe i czerwone znicze. Grupa uczniów udała się także na cmentarz parafialny, gdzie w ciszy i zadumie zapalili znicze na opuszczonych grobach oraz w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej. Oprócz prac porządkowych uczniowie wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świat zadusznych. W ten sposób uczczono pamięć o tych, których nie ma już wśród nas.